У нас нема води

середа, 16 травня 2018 р.

Кава




Ка́ва — напій, що виготовляється зі смаженого насіння плодів — «бобів» кавового дерева. Кава найбільше цінується через виражену збадьорливу дію, завдяки вмісту алкалоїдів кофеїну та теоброміну. Кава культивується з давніх часів і займає важливе місце в кулінарних традиціях багатьох культур світу.


За деякими оцінками, кавовий напій є другою за об'ємами споживання речовиною на Землі після води[1] (за іншими — другим після води є чай[2]).


Основними торговими видами кавових бобів є арабіка та робуста. Робуста, як рослина, є набагато витривалішою, проте напій з робусти сильно поступається арабіці якістю, а тому робуста використовується майже виключно у блендах. Менш розповсюдженою є ліберика, що не має харчової цінності.



Існує багато легенд і версій відкриття людьми кави як напою, але майже всі вони називають батьківщиною кави Ефіопію. Ще до 1 ст. РХ мешканці провінції Каффа знали про властивості ягід кавового дерева надавати сил і бадьорості. Щоправда, у той час кавові боби не заварювали, а споживали загорнутими у тваринний жир. Такі енергетичні «палички» були чи не єдиним джерелом харчування під час довгих та виснажливих походів у пустелі.


Близько 1 ст. РХ араби через Ємен привезли кавове дерево і почали його вирощувати на своїх землях. Саме араби почали заварювати кавові зерна у окропі і пити цей напій (за іншими версіями це почали робити османи). З арабських країн і прийшло до нас слово кава, арабською qahwa, буквально «те, що позбавляє сну».

вівторок, 15 травня 2018 р.

Культура Африки

література Африки
Основна стаття: Література Африки
У поняття африканської літератури самими африканцями включається як письмова, так і усна література. У свідомості африканців форма і зміст невіддільні одна від одної. Краса викладу використовується не стільки заради неї самої, скільки для побудови більш ефективного діалогу зі слухачем, і краса визначається ступенем правдивості викладеного.

Усна література Африки існує як у віршованій формі, так і у формі прози. Поезія, часто в пісенній формі, включає власне вірші, епоси, ритуальні, хвалебні пісні, любовні пісні і ін. Проза - найчастіше розповіді про минуле, міфи і легенди, часто з трикстером як центральним персонажем. Епос про Сундіата Кейта, засновника стародавньої держави Малі - важливий зразок усної літератури доколоніального періоду [2] [3] [4].

Перша письмова література Північної Африки зафіксована в єгипетських папірусах, також писалася і грецькою, латинською і фінікійському мовах (джерел фінікійською залишилося вкрай мало). На латинській писали Апулей [5] [6] і Святий Августин [7] [8] [9]. Стиль Ібн Хальдуна, філософа [10] з Тунісу, помітно виділяється серед арабської літератури того періоду.

У колоніальний період африканська література в основному стосувалася проблем рабства. Першим англомовним твором вважається роман Джозефа Ефрахіма Кейслі-Хейфорда «Вільна Ефіопія: нариси про расову емансипації», виданий в 1911. Хоча роман і балансував між вигадкою і політичною пропагандою, він отримав позитивні відгуки в західних виданнях ..

Культура Африки

музика Африки
Під терміном «африканська музика» часто можуть розуміти музику народів на південь від пустелі Сахара. Музика відрізняється складною ритмічною структурою і своєрідністю музичних ладів у кожної етнічної групи. Важливу роль в традиційній музиці відіграють різноманітні ударні (барабани, Санса, ксилофон) і духові інструменти (різні варіанти флейти, роги). З струнних інструментів використовується музичний лук [en], арфа, кора, Мбете, струнно-духовий інструмент гура і інші. Багато африканські мови - тональні, що зіграло роль у відповідних мови підвищеннях і зниженнях тони в музичних композиціях.

Професійна музика Африки почала складатися в найдавніший період, активізувався цей процес у період середньовічних держав (Гана, Малі, Сонгаї, Канемо-борну, Конго, Буганда, Мономотапа і інші). [1]. Ритми "чорної Африки" через афроамериканських культуру зіграли значну роль у виникненні таких музичних стилів XX століття, як джаз, блюз і рок-н-рол.